Scroll to top

YDP News & Updates

YDP News & Updates

TXL Day Out, Borderway Mart, November 18th 2018

Report of the day can be found here
Photo Gallery here

NITYBC Young Handlers Class, Ballymena 2018
Ram Lamb FBN Breeder
1st Bellefield Bronco AFB1800411 Stewart Ferris
2nd Curley Billy Boy TYC1800757 John W Trimble
3rd Whitepark Barbarian XMS1800385 Sam Mcauley
4th Springhill Bambino FTS1804002 J R & G Foster
5th Ballygroogan Bouncer WVB1800500 James H Wilkinson
Scottish National Show YDP Class, Lanark 2018
  Ram Lamb FBN Breeder
1st Plauscha Big Gun BFE1808110 Robert Bennett
2nd Rowandale Bolt MKR1800294 Darren McKay
3rd Cairnam Bootstrap Bill GCF1803069 Cameron Gauld
4th Aldan Blockbuster JDY1800698 Daniel Jones
5th Maineview Battlecry KMR1800843 Andrew Kennedy
Royal Welsh Show, YDP Young Handlers Class

Judge – Gill Watkins, Millend Flock, Herefordshire

Place Name Flock
1st Katie Aiken Procters Farm Ltd
2nd Robbie Aiken Procters Farm Ltd
3rd Sioned Thomas Onnen
4th Hari Jones Llangwm
5th Tomos Ellis Eglur
6th Begw Jones Llangwm
Royal Ulster Show, NITYBC Young Handlers Class 2018
Northern Irish Texel Breeders Club
Junior Young Handlers Class
Northern Irish Texel Breeders Club
Senior Young Handlers Class
1st Ben Robinson – Teeshan Flock 1st Baillie O’Connor – Windermere /Drumgooland Flocks
2nd Katie Gilmour – Milcomb Flock 2nd Naomi Ardis – Millburn Flock
3rd Justin Ross – Glenross Flock 3rd Stephanie McCollum – Carmavy Flock
New Members to the YDP Committee,

Article can be found here

2017 Show Class Results

The Youth Development Programme has two classes dedicated to young breeders; Young handlers class at the Royal Welsh Show and the YDP Ram Lamb Class at the Scottish National Show and Sale.

Young Handlers Class at the Royal Welsh Show

Results from 2017:

Place 11 Years Old and Over Under 11 Years Old and Over
1st Cerys Thomas Robbie Aiken
2nd Anwen Hardwick Katie Aiken
3rd Chloe Williams Tomos Ellis
4th Cameron Williams Scarlett Foster
5th Hari Jones

 

YDP Ram Lamb Class at the Scottish National Sale, Lanark

Results from 2017:

Place Breeder Animal
1st David Gray Tima Ace – GCT1707263
2nd Martin & Cyril Millar Millars Afro – VMG1701628
3rd Rob Bennett Plauscha All Star – BFE1707062
4th Andrew Kennedy Maineview Aviva – KMR1700684
5th A Fyffe Fairywater Achilles – FAO1700927
Translate site »