Scroll to top

Royal Highland Show – 2012

Royal Highland Show

One-crop Glenside ewe takes top honours at Royal Highland Show

A one-crop ewe from John Forsyth’s Glenside flock took the top honours in the Texel judging at the Royal Highland Show – FPG1000017

Heading up an all female championship one-two was Mr Forsyth’s ewe by 33,000gns sire Muiresk Blondin – MSK95017 and out of a dam by Castlecairn Keltic Star – RNA04375

A veteran of last year’s show circuit this ewe was on her first outing of the year, having stood breed and interbreed champion at Biggar last year.

Judge Charlie Boden of the Sportsmans flock said she had been a stand out ewe. “She’s exceptionally correct, well balanced and carrying flesh in all the right places. She has a great outlook and just caught my eye the minute I saw her.”

Standing reserve female champion and reserve overall champion was the winner from the shearling ewe class from the Innes family’s Strathbogie flock – IJS1100098. This one is a daughter of 40,000gns tup Glenside Razzle Dazzle- FPG1000055 and was on her first show outing.

Taking the male championship was the winner of the aged tup class CFT1000185 Teiglum Rembrandt from the Clark family’s flock at Lanark. Sired by Rascarrel Panther – MTR091805 Rembrandt is out of a Knock Oregano – HAK08960 daughter and was one of several Texel tups from which semen was exported to Brazil earlier this year.

The reserve male championship was taken by Cambwell Socrates – LTC1100512 shown by the Campbell family, Drymsinie Estate. This one is by Cowal Powerhouse – CKC09911 and out of a dam by Cambwell Laird – LTC05507.Bought for 28,000gns at Lanark last year he is a full brother to 40,000gns Cambwell Rob Roy – LTC1000028.

A maternal brother to this tup took the first prize ticket in the recorded ram lamb class, the third year in a row that her progeny have won the recorded tup lamb class.

First prize Aged Ewe & Supreme Champion – Glenside FPG1000017
 
First prize Aged Ewe & Supreme Champion - Glenside FPG 10017
First prize Aged Ram – Teiglum Rembrandt CFT1000185
 
First prize aged tup - Teiglum CFT 100185
First prize Shearling Ram – Cambwell Socrates LTC1100512
 
First prize shearling Ram - 666 Campbell
First prize Ram Lamb – Milnbank – LYM1200674
 
First prize tup lamb - Milnbank - LYM 1200674
First prize recorded Ram Lamb – Cambwell LTC1201035
 
First prize recorded ram lamb - Cambwell - LTC 120135
First prize Gimmer – Strathbogie – IJS1100098
 
First prize gimmer - 793 Strathbogie
First prize Ewe Lamb – Craig Douglas XSR1204842
 
First prize ewe lamb - Craig Douglas - XSR 1204842

Class Results

Aged Ram

1 – Clark Farms, Teiglum – CFT1000185 – TEIGLUM REMBRANDT
2 – Steven Renwick, Craig Douglas – OJT1000002 – WALSTON RAMBO
3 – Messrs Innes, Strathbogie – FPG1000055 – GLENSIDE RAZZLE DAZZLE
4 – Gordon Gray – Ettrick – YGW071625 – ELLEN VALLEY NIGHTRIDER

Shearling Ram

1 – Messrs Campbell, Cowal – LTC1100512 – CAMBWELL SOCRATES
2 – A Barr, Parkhouse – MJH1101545 – HULL HOUSE SOCRATES
3 – Clark Farms, Teiglum – CFT1100949 – TEIGLUM STARBUCK
4 – T & F MacTaggart – Rascarrel – FAO1100205 – FAIRYWATER SAMERAI
5 – A Barr- Parkhouse – GGH1101155 – ETTRICK STRONGBOW

Tup Lamb

1 – Robbie Wilson, Milnbank – LYM1200674
2 – Messrs Innes, Strathbogie – IJS1200120
3 – Robbie Wilson, Milnbank – LYM1200680
4 – John Forsyth – Glenside – FPG1200499
5 – James Currie – Carlinside – CJC1200726

Aged Ewe

1 – John Forsyth, Glenside – FPG1000017
2 – W J Knox, Haddo – KWJ081327
3 – T and F MacTaggart, Rascarrel – MTR1000054
4 – Messrs Campbell, Cowal – CKC09447
5 – Messrs Campbell, Cowal – WJW092002

Shearling Ewe

1 – Messrs Innes, Strathbogie – IJS1100098
2 – Robbie Wilson, Milnbank – TBA
3 – T and F MacTaggart, Rascarrel – MFU1100138
4 – W & J Knox, Haddo – KWJ1100245
5 – Steve Renwick, Craig Douglas – TBA

Ewe Lamb

1 – Steven Renwick, Craig Douglas – XSR1204842
2 – Philip Kermode, Orrisdale – KAO1200614
3 – Messrs Campbell, Cowal – CKC1201916
4 – Robert Bennett, Plasucha – BFE1200215
5 – Messrs Innes, Strathbogie – IJS1200107

Performance Recorded Ram Lamb

1 – T A and R Laird, Cambwell – LTC1201035
2 – Gordon Gray, Tima – GCT1202310
3 – William Knox, Haddo – KWJ1200445
4 – Messrs A J Kennedy, Mitchelhill – KJN1201962
5 – Gordon Gray, Tima – GCT1202312

Related posts

Translate site »