Scroll to top

Board of Directors

Graeme Knox - Area 1 (North of Scotland)

Graeme Knox - Area 1 (North of Scotland)

Sales and Shows Committee

Tel: 01651 891264

Haddo – KWJ
Elected 2011
Term expires 2019

Andrew Barr - Area 2 (West of Scotland)

Andrew Barr - Area 2 (West of Scotland)

Honorary Treasurer, Finance and General Committee, Society Representative on PS&GHS Advisory Comittee

Tel: 01899 308062

Parkhouse - BAH
Elected 2013
Term expires 2021

David McKerrow - Area 3 (South East Scotland)

David McKerrow - Area 3 (South East Scotland)

Breed Development Committee, Director to Basco Data Ltd

Tel: 01337 830457

Nochnary – DMN
Elected 2012
Term expires 2020

Roy Campbell - Area 4 (South West of Scotland & Cumbria)

Roy Campbell - Area 4 (South West of Scotland & Cumbria)

Vice Chairman and Vice President, Finance and General Committee

Tel: 01900 828914

Royel - CXR & Cowal - CKC
Elected 2013
Term expires 2019

Steve Richardson - Area 5 (NE England)

Steve Richardson - Area 5 (NE England)

Society Chairmand and President, Finance and General Committee Chairman, Compliance and Governance Committee Chairman, Directors Complaints and Registration Audit Committee, Staff Grievance/Disciplinary Committee Chairman

Tel: 01226 752359
Stonebridge - RSS
Elected 2012
Term expires 2020

Jeff Aiken - Area 6 (Northern England & Central North)

Jeff Aiken - Area 6 (Northern England & Central North)

Sales & Shows Committee Chairman

Tel: 01200 446981

Procter’s - PFD
Elected 2013
Term expires 2021

Steve Martin - Area 7 (East of England)

Steve Martin - Area 7 (East of England)

Breed Development Committee

Tel: 07960 085950

Broomhall - BMO
Elected 2016
Term expires 2020

Peter Mitchell - Area 8 (Central South)

Peter Mitchell - Area 8 (Central South)

Breed Development Committee Chairman, Performance Recorded Texel Committee Chairman, Finance and General Committee

Tel: 01684 295177

Avon Vale - MQZ
Elected 2014
Term expires 2018

Graham Hill - Area 9 (West of England)

Graham Hill - Area 9 (West of England)

Sales and Shows Committee

Tel: 01395 568205

Rolle – HGF
Elected 2014
Term expires 2018

Dafydd Jones - Area 10 (North Wales & Borders)

Dafydd Jones - Area 10 (North Wales & Borders)

Breed Development Committee

Tel: 01766 810412

Kitrob - JOK
Elected 2017
Term Expires 2021

Adrian Windsor - Area 11 (South Wales)

Adrian Windsor - Area 11 (South Wales)

Shows & Sales Committee, YDP Committee Liasion

Tel: 01994 241078

Fern - WAF
Elected 2014
Term expires 2018

Elliot Bell - Area 12 (Northern Ireland)

Elliot Bell - Area 12 (Northern Ireland)

Sales and Shows Committee

Tel: 07849 953329

Kiltariff -BBK
Elected 2016
Term expires 2018

Steve Smith - Area 13 (Mid Wales & Borders)

Steve Smith - Area 13 (Mid Wales & Borders)

Breed Development Committee

Tel: 01938 850 265

Penparc - SJP
Elected 2015
Term expires 2019

Board of Director Election results 2017 (as of 11th November 2017) 

Area 2 – West of Scotland

Andy Barr – re stood unopposed – 2017-2021

Area 6 – Northern England and Central North

Jeff Aiken – re-stood unopposed – 2017 – 2021

Area 10 – North Wales and Borders

Dafydd Jones – Elected 2017-2021

 

Area 10 election results – Dafydd Jones 44 votes, Iolo P Jones 12 votes, Spoilt votes – four.

Translate site »