Scroll to top

Great Yorkshire Show – 2012

Great Yorkshire Show

great yorkshire show

Procters shearling ewe leads the way at
Great Yorkshire Show

Championship honours in the Texel classes at the Great Yorkshire Show went to a shearling ewe from the Procters flock managed by Jeff and Jennifer Aiken.

The gimmer, a daughter of 50,000gns tup Haddo Ringleader is out of a dam by Forkins Nijinsky. Her dam was champion of champions at Cumberland last year and is maternal sister to Procters Ronaldhino which sold for 7000gns at Carlisle in 2010.

This was the 60-ewe flock’s first championship win at Great Yorkshire and the gimmer had been female champion under judge Victor Chestnutt before being tapped out as overall champion.

Taking the reserve championship honours was the male champion and winner of the old tup class, Baltier Panther from Charlie Boden. Sired by Kidston Olympian he is out of a dam by Watchknowe Jimmy’s Pride, with a half share being bought by Mr Boden from his breeder Robert Forsyth at Lanark in 2009.

Reserve female champion was the winner of the ewe lamb class from the Kermode family, Isle of Mann. This was a daughter of Tamnamoney Stallone out of a dam by Noresk Monarch and was second prize ewe lamb at the Royal Highland last month.

In reserve spot in the rams was a tup lamb from William McCaffrey’s Scholars flock. This Mullan Supremacy son is out of a dam by Hull House Northern Star.

Overall champion was this gimmer from Procters Farm – PFD1101095
 
Overall champion was this gimmer from Procters Farm
The open shearling ram class was won by the Campbell family
LTC1100512 – Cambwell Socrates
 
Open shearling tup - The open shearling ram class was won by the Campbell family
Aged ram class winner was Baltier Panther from Charlie Boden – FEB09977

 

Aged ram class winner was Baltier Panther from Charlie Boden
Taking the exhibitor bred shearling tup class was Campbell family
CKC1100269 – Cowal Scottish Star
 
Taking the exhibitor bred shearling tup class was Campbell family
The winner of the Performance recorded ram lamb class was Procters Farm
PFD1201912
 
The winner of the Performance recorded ram lamb class was Procters Farm
Winning the ram lamb class was William McCaffrey
Scholars – YWM1200040
 
Winning the ram lamb class was William McCaffrey
Winning the aged ewe class were the Campbell family with their Watchknowe bred ewe – WJW092002
 
Winning the aged ewe class were the Campbell family with their Watchknowe bred ewe
Ewe lamb winner was the Kermode family’s lamb – KAO1200614
 
Ewe lamb winner was the Kermode family's lamb

Class Results

Aged Ram

1 – Boden and Davies, Sportsman’s – FEB09977 – BALTIER PANTHER

2 – R Newby, Rudding – RSS1000080 – STONEBRIDGE RITCHIE

3 – Gordon Gray, Ettrick – YGW071625 – ELLEN VALLEY NIGHTRIDER

4 – Clark Farms, Garngour – CFT1000185 – TEIGLUM REMBRANDT

5 – Peter Woof, Stainton – WPS1000030 – STAINTON RICOCHET

Exhibitor bred Shearling Ram

1 – Messrs Campbell, Cowal – CKC1100269 – COWAL SCOTTISH STAR

2 – F E Moffat, Meon Valley – FTD1100722 – MEON DOWN SPARTACUS

3 – Procters Farm, Procters – PFD1100970 – PROCTERS SPELLBOUND

4 – Clark Farms, Garngour – CFT1100949 – TEIGLUM STARBUCK

5 – S W Cobbald, Lavenham – CSV1100021

Open Shearling Ram

1 – Messrs Campbell, Cowal – LTC1100512 – CAMBWELL SOCRATES

2 – Procters Farm, Procters – BGS1100124

3 – F E Moffat, Meon Valley – IMH1100681– HEYS STRATHBOGIE SUPERSIZED

4 – T and F MacTaggart, Rascarrel – FAO1100205 – FAIRYWATER SAMERAI

5 – P D Vaughan, Kingsland – IJS1100018 – STRATHBOGIE STONKER

Tup Lamb

1 – W T McCaffrey, Scholars – YWM1200040

2 – Boden and Davies, Sportsman’s – BGS1200471

3 – G Wilkinson, Ellen Valley – YGW1201049

4 – P D Vaughan, Kingsland – VPK1200983

5 – P Woof, Stainton – WPS1200381

Aged Ewe

1 – Messrs Campbell, Cowal – WJW092002 – WATCHKNOWE

2 – Procters Farm, Procters – GAF080053 – FORKINS

3 – T and F MacTaggart, Rascarrel – MTR091851

4 – Messrs Campbell – Cowal – CKC09943

5 – R Newby, Rudding – NRR09276

Shearling Ewe

1 – Procters Farm, Procters – PFD1101095

2 – Gordon Gray, Ettrick – GGH1101046

3 – Procters Farm, Procters – PFD1101033

4 – Procters Farm, Procters – PFD1101039

5 – Gordon Gray, Ettrick – GGH1101201

Ewe Lamb

1 – P A Kermode, Orrisdale – KAO1200614

2 – W T McCaffrey, Scholars – YWM1200053

3 – J and H Clark, Clarks – CJN1201549

4 – Boden and Davies, Sportsman’s – BGS1200547

5 – Procters Farms, Procters – PFD1201948

Performance Recorded Ram Lamb

1 – Procters Farm, Procters – PFD1201912

2 – Messrs Campbell, Cowal – CKC1201931

3 – G Wilkinson, Arkle- WGA1201144

4 – T and F MacTaggart, Auchencairn – MFU1200318

5 – T Nesbitt and Son, Alwent – NTA1200424

Group of Three

1 – Messrs Campbell, Cowal

2 – Procters Farm, Procters

3 – Gordon Gray – Ettrick

4 – W T McCaffrey – Scholars

5 – T & F MacTaggart – Rascarrel

Related posts

Translate site »